Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Etika>Etika viešajame administravime (2)

Etika viešajame administravime (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Etika viešajame administravime. Etikos problemos. Etiškas sprendimų priėmimas. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienoje šalyje, kiekvienoje tautoje žmonės bendrauja, susitinka su kitais, vadovaudamiesi tam tikromis formomis, arba taisyklėmis, jų įprastomis. Žmogus turi ypatingų savo įpročių šiaip ar taip elgtis, bendraudamas su kitais. Šiuose bendravimo įpročiuose yra ir gero ir blogo, ir doro ir nedoro, meilės ir neapykantos, atsidėjimo kitų gerovei ir savo naudos gaudymo. Tuo atžvilgiu žmonių dorovė nevienoda, nepastovi, kintama. Tačiau kintamose normuose yra vienas pastovus dalykas – dorovės sąmonė ir nuovoka, kuria žmogus skiria gera nuo negera, blogį nuo gėrio. Mokslas tiriantis tai, žmogaus elgesį, dorą, yra etika. Tai žmogaus elgesių, einančių iš jo laisvos valios ir dorovės mastu įvertinamų. Žmogaus elgesys, darbai, veiksmai, bendraujant su kitais, pasireiškia šeimoje, visuomenėje, valstybėje ir visoje žmonijoje.
Etikos tema šiandien labai aktuali, kuri gvildenama vos ne kasdien, ji minima žiniasklaidoje, pradėta dėstyti etikos pamokas mokyklose, ir ypač susiduriama su žodiu etika įstaigose, įmonėse.
Žodis etika yra kilęs iš žodžio "įprotis". Etika dažnai traktuojama su moralės, dorovės sąvokomis. Yra manoma, kad etika tai lyg teoriniai samprotavimai. Etika arba moralės filosofija, yra pačių aukštųjų, pačių bendrųjų dorovės pagrindų mokslas. Etika tiria tik pačius bendruosius gyvenimo reiškinius.
Tai lyg moralinė vertybė, kurių nagalima įgimti, jų tiesiog išmokstama. Čia vertingi ne tik mąstymas, bet ir nusiteikimas ar polinkis veiksmui.
Etika siejama su pasekme. Apie veiksmus turi būti sprendžiama pagal galimas pasekmes ir rezultatus. Etika kaip principas. Egzistuoja visiems bendri moralės principai.
visuomenės Etika kaip atsakomybė. Yra keliami vienodi reikalavimai organizacijų, kitokie, todėl kyla atsakomybių suderinamumo problema.
Etika kaip paklusimas autoritetui. Kiekvienas žemesnio rango darbuotojas paklūsta, ar bent privalo paklusti savo vadovui ar padalinio vadovui.
Etika ne tik abstraktus, grynai teorinis, bet ir į praktiką orentuotas mokslas. Etika atlieka keletą funkcijų :

1. Aprašomoji. Etika apima vertybes, normas, įpareigojimus, kuriuos yra numatę atskiros organizacijos bei nusistovėjusi žmonių bendravimo ar institucinė praktika.

1.
2. Interpretuojanti. Etika ne tik aprašo, bet ir paaiškina privataus ar viešojo gyvenimo moralinę
pusę.
3. Orentuojanti. Moraliniai ir etiniai svarstymai turi normatyvinį pobūdį. Tokie etiniai sprendimai padeda priimti praktinius sprendimus, ypač kai tokie sprendimai turi įtakos į kitų gyvenimus. Todėl galima teigti, kad etika yra tam tikri orientaciniai rėmai.
Etika gali būti vidutiniu asmens mechanizmu, padedančiu visuomenės tarnautojams būti efektyvesniems savo darbe. Susirūpinimas tikslumu, teisingumu, vientisumu, pagarba profesiniams standartams, pareigingumas gali padėti išvengti negatyvių biurokratinių sprendimų. Vidinė darbuotojo savikontrolė yra efektyvesnė už bet kokią išorinę kontrolę.
Etika svarbi tuo, kad ja remiantis ne tik galvojama, kalbama, bet ir veikiama. Etika ne tik teorijos, apmąstymai, bet ir gairės elgesiui.
Etika, valdžia ir pasitikėjimas yra susiję. Demokratija priklauso nuo efektyvaus dviejų jėgų komunikacijos – tarp valdžios ir piliečių – proceso. Kai bendraujama pagal aiškiai nustatytas taisykles, kurios yra užfiksuotos konstitucijoje ar kituose įstatymuose. Kad demokratija sėkmingai

egzistuotų ir klestėtų, būtinas visuomenės pasitikėjimas. Visuomenės pasitikėjimo pagrindas yra valdžios veiksmų vertinimas. Pasitikėjimas valdžia susiję ir su tuo, kaip visuomenė etiniu požiūriu suvokia valdžios vykdomąją politiką. Demokratijai svarbus pasitikėjimas eiliniais visumenės tarnautojais, dirbančiais valstybiniame sektoriuje, jų kompetencija. Visi piliečių susidūrimai su šiais visuomenės tarnautojais formuoja daugelio piliečių požiūrį į visą valdžią ir pasitikėjimą politine sistema.
Šio darbo metu noriu pabrėžti etikos svarbą –teisėtvarkos institucijų- pareigūnų, viešajame administravime. Tai galiu dėstyti, remdamasi tiesioginiu pareigūnų elgesiu tam tikromis situacijomis.
Visuomenės tarnautojai turi sugebėti įvertinti, kokią reikšmę turės jų sprendimai ar veiksmai atskirų piliečių, jų grupių, visuomenės interesams. Dirbdami jie turi paisyti bendrų visuomenės vertybių, gerbti piliečių teises, atsižvelgti į jų lūkesčius. Visuomenės tarnautojai turi būti visuomenės patikėtiniai. Todėl kartais ir menkas egoistinis tarnautojų elgesys pakerta visuomenės pasitikėjimą ir konkrečiais tarnautojais ir bendrai visa valdžia. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEtikos referatas
KategorijaEtika
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis25.9 KB
Autoriusjurgita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Etika viesajame administravime (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą