Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Etika>Etinės organizacijų darbuotojų dilemos

Etinės organizacijų darbuotojų dilemos

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Verslo etikos referatas. Įvadas. Darbuotojų elgesys įmonėje. Vadovų įtaka darbuotojų elgsenai įmonėje. Darbuotojų elgsenos įmonėje savireguliacija. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus gyvenime atlieka tam tikrus vaidmenis ar roles. Žmogus identifikuoja save atliekamai (esminei) rolei (natūraliai, savaime ar ne visai, per ilgesnį laiką). Joje jis ieško savo gyvenimo prasmės, kartais tiesiog susitapatina su atliekama role. Žmogus, būdamas tam tikrame vaidmenyje, jį atlikdamas, savirealizuojasi kaip asmenybė. Pati asmenybės branda matuojama tuo, kaip atsakingai individas atlieka vaidmens numatytas priedermes. Vykdydamas roles, jis nevaidina – tai pats tikriausias realusis individo gyvenimas. Individas atlieka roles tiek asmeniniame gyvenime, pvz.: mama, sesuo, kaimynė ir pan., tiek ir ateidamas į įmonę dirbti, jam suteikiama rolė su visomis tai rolei tenkančiomis prievolėmis bei jai skirtais lūkesčiais.
Kiekvienas individas atsineša su savimi į įmonę jau susiformavusį asmeninį elgesį ir kartais tai trukdo jam atsakingai atlikti savo įmonėje įgytą rolę, vykdyti jai skirtas priedermes. Individo asmeninį elgesį labai smarkiai įtakoja aplinka, t.y. tėvų, kaimynų, draugų, bendradarbių elgesys. Ilgainiui individai linkę perimti kitų elgesį ir teisinti savo elgesį kitų elgesio pagrindu, t.y. tuo, "kad taip visi daro". Be to, kintant visuomenės gyvenimui kinta ir moralės normos, dėl ko individams sunku prisitaikyti prie naujų situacijų ir elgtis nebesilaikant senųjų įprastinių moralės normų.
Kiekvienas individas yra laisvas tik iki savo vaidmens pasirinkimo. O atlikdamas bet kokią funkcinę rolę, žmogus jau nebėra laisvas. Iš kiekvieno aktoriaus reikalaujama atitinkamos vaidmens kokybės – priklausomai nuo funkcinių poreikių ir kultūrinių tam tikros visuomenės pavyzdžių. Būtent nuo objektyvių poreikių priklauso, kiek reikalinga individų, kokie jų prioritetai, pozicijos, sąveikos ypatumai struktūros viduje ir už jos ribų. Sistemoje, struktūrose yra tam tikros apibrėžtos pozicijos, į kurias ateina žmonės. Žmonės ateidami į naują įmonę, dažniausiai patenka į jau parengtą sistemą, kurioje veikia tam tikri aktorių modeliai. Čia jie turi tam tikrą statusą. Jų priedermės yra apibrėžtos, reguliuojamos principų, normų, taisyklių. Individai tam tikroje sistemoje sąveikauja kaip tos sistemos elementai, kaip funkcijos – o ne kaip asmenybės. Tik suvokę save kaip funkcijas, daugelis žmonių įgyja adekvatų tikrovės suvokimą, įsisąmonina būtinybę vykdyti priedermes (laisvai prisiimtas renkantis funkcinį vaidmenį).
Individo elgesį įmonėje nemažai įtakoja ir įmonės vadovo vadovavimo stilius. Priklausomai nuo vadovo vadovavimo stiliaus, įmonėje klostosi struktūriniai santykiai. Dažnai vadovas net nesusimąsto apie tai, kad jo vadovavimo stilius įtakoja visą įmonės kolektyvą, nulemia jame vidinius santykius.
Vieningo sprendimo koks vadovavimo stilius reikalingas įmonėje nėra, tai kiekvienu konkrečiu atveju sprendžiama atskirai. Tačiau įmonėje, kurioje santykiai pagrįsti vadovo baime, kur įsakinėjama, dažnai tvyro slogi darbo atmosfera ir tai kenkia bendrai darbo kokybei, mažina įmonės veiklos efektyvumą.
Laisvėje moralės normos, žmonių bendrabūvio taisyklės ne tik nepaneigiamos, bet tampa net dar veiksmingesnės, nes jų vykdymo motyvai pasidaro intravertiniai. Individas pats save priverčia vadovautis šiomis taisyklėmis. Jis pats save kontroliuoja toje laisvėje, pats pasirenka poelgio variantą, pats apsisprendžia kuriuo kryžkelės keliu jam eiti geriau. O tuomet jau nėra ko kaltinti nesėkmės atveju, nėra kam užkrauti atsakomybės. Todėl individuali atsakomybė susiformuoja laisvės sąlygomis.
Šiame darbe noriu apžvelgti įmonės darbuotojų elgesio įmonėse dilemas, t.y. ar toleruotinas įmonės turto naudojimas savo reikmėms, ar tai pateisinama ir ar yra absoliutus vienintelis modelis, kurį gali taikyti visos įmonės savo darbuotojams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEtikos referatas
KategorijaEtika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17.37 KB
AutoriusŽivilė
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2001 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasVasiljevienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Etines organizaciju darbuotoju dilemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Vasiljevienė
  • 2001 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą