Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Etika>Profesinė bibliotekininko etika

Profesinė bibliotekininko etika

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364
Aprašymas

Pratarmė. Įžanga. Bendroji etika. Profesinės etikos objektas. Profesinės doros sąvoka. Profesinės doros specifika. Profesinės etikos kodeksai. Darbo etika. Profesinės doros problemos. Profesinė sąžinė, pareiga, atsakomybė ir garbė. Profesinis taktas. Kalbos kultūra. Profesinis autoritetas. Valdymo etika. Kolektyvo bendravimo kultūra. Etiniai sprendimai organizacijoje. Nepasitenkinimo profesine veikla raiškos būdai ir jų kultūra. Kritikos ir savikritikos kultūra. Skundas ir šmeižtas. Klientų aptarnavimo etika. Bibliotekininko profesinė etika. Bibliotekininko etinės pareigos turinys. Pareiga skaitytojui kaip klientui. Bibliotekininko pareiga visuomenei. Bibliotekininko pareiga bibliotekai. Bibliotekininko santykiai su kolegomis ir kitų profesijų atstovais. Bibliotekininko etikos kodeksas. Bibliotekininkų etikos raiškos sritys ir dilemos. Laisvas priėjimas prie informacijos. Intelekto laisvė. Informacijos tikslumas ir patikimumas. Cenzūra. Kliento privatumo ir konfidencialumo principas. Klientų lygiateisiškumas. Autoriaus teisių apsauga. Mokamos paslaugos bibliotekoje. Bibliotekininkų profesinės etikos trukdžiai. Probleminiai bibliotekininko etikos klausimai. Priedai (6).

Ištrauka

Profesinė bibliotekininko etika yra dar palyginti naujas dalykas Lietuvoje, nors JAV apie ją rašoma, diskutuojama jau beveik visą šimtmetį. Kalbos apie informacinę visuomenę, naujos paslaugos bibliotekose ir jų kompiuterizavimas, žiniasklaidos priemonių gausa, informacijos įvairovė paskatino ir Lietuvos bibliotekininkus prabilti apie profesinę etiką.
Profesinė etika stengiasi atsakyti į klausimą, kokia bibliotekininko veikla yra priimtina visuomenei. Informacinio bibliotekos fondo ribos išsiplėtė, paskendo virtualiose erdvėse. Sakoma, kas valdo informaciją, tas valdo viską. Prastai tvarkomas toks fondas, netinkamai suteiktos paslaugos, netikslūs atsakymai į užklausas, informacijos apie klientų poreikius skelbimas gali priversti visuomenę pasijusti nesaugia. Iškreipta informacija tampa beverte, gali atnešti žalos. Tad profesinė bibliotekininko etika, apibrėžianti pagrindines bibliotekininko, kaip visuomenę aptarnaujančio profesionalo, veiklos gaires, tampa tarsi apsaugos skydu, maksimaliai apsaugančiu abi puses: informacijos vartotojas žino, kad bibliotekininkas įsipareigoja jį tinkamai aptarnauti, o bibliotekininkas gali būti tikras, kad visuomenė juo pasitiki.
Profesinės etikos dalykas dėstomas Komunikacijos fakulteto bibliotekininkystės studijų krypties studentams. Pirmoje priemonės dalyje yra aptariama bendroji profesinė etika, antroje – bibliotekininko profesinė etika ir jo darbe kylančios etinės dilemos. Mokymo priemonėje nėra teigiamos baigtinės tiesos – tai ne elgesio darbe ar etiketo vadovėlis. Vargu, ar kas gali išmokyti sąžinės, orumo, pareigos. Priemonės paskirtis – pateikti etinio mąstymo gaires, tam tikrus orientyrus, kurie padėtų būsimiems specialistams tinkamai atlikti savo pareigą, jausti atsakomybę ir pasirengti spręsti etines dilemas, iškylančias įvairiose situacijose darbe.
Mokymo priemonėje dėstoma teorinė medžiaga paskaitų ir seminarų metu papildoma tikroviškomis arba jų pagrindu sumodeliuotomis situacijomis, kuriose studentai mokosi analizuoti iškylančias problemas, pasirinkti tinkamiausius sprendimus ir juos argumentuoti, remdamiesi profesinės etikos nuostatomis.
Etinėms dilemoms apibrėžti ir situacijoms parinkti bei sumodeliuoti mokymo priemonės pabaigoje pateikiamas dažniausiai kylančių probleminių klausimų sąrašas, kuris gali būti papildytas tiek dėstytojo, tiek bibliotekininkų praktikų, tiek ir pačių studentų.
Kadangi su šioje mokymo priemonėje analizuojamomis etinėmis nuostatomis ir dilemomis susiduria ir kitų informacijos tarnybų darbuotojai (informacijos brokeriai, archyvarai, informacijos vadybininkai), ja gali naudotis ir kitų specialybių studentai, studijuojantys informacijos dalykus.
Ši mokymo priemonė gali būti naudinga ir bibliotekininkams praktikams, kurie savo darbe dažnai susiduria su etinėmis dilemomis ir ieško išeičių arba bando įvertinti jau padarytus sprendimus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-06-13
DalykasEtikos konspektas
KategorijaEtika
TipasKonspektai
Apimtis60 puslapių 
Literatūros šaltiniai30
Dydis98.74 KB
Autoriusausra
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Profesine_bibliotekininko_etika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 60 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą