Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Etika>Etikos kodeksai (2)

Etikos kodeksai (2)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Etikos kodekso sąvoka ir tikslai. Pirmaeiliai kodeksų tikslai. Antraeiliai kodeksų tikslai. Kodeksų forma ir turinys. Kodeksų administravimas. Kodeksai turi būti. Kodeksų privalumai ir trūkumai, jų svarba.

Ištrauka

Daugelio profesijų atstovai, atskiros visuomeninės ar verslo organizacijos savo veikloje vadovaujasi etikos kodeksais. Profesinis etikos kodeksas nėra 20 amžiaus fenomenas. Atskirų profesijų kodeksų užuomazgų randama antikos ir viduramžių dokumentuose (Hipokrato priesaika, amatininkų ir prekeivių cechų bei gildijų nuostatai ir kt.).
Bene pirmasis etikos kodeksas buvo 1924 m.
JA V priimtas Tarptautinės miesto valdytojų asociacijos etikos kodeksas (International city managers asociation- ICMA).
Iki 1973 m. tik 4 JA V valstijos turėjo etikos kodeksus, 19 valstijų juos priėmė po V otergeito skandalo 1973-1979 m., 1980-1988 m. dar 5 valstijos parengė tokius kodeksus.
1998 m. duomenimis, 36 JA V valstijos turi etikos kodeksus, komisijas ar agentūras, kurios rūpinasi etikos klausimais bei jų sprendimo raida. Daugybė miestų ir apskričių, 80 proc. didžiausių Amerikos verslo korporacijų turi etikos kodeksus. Valdžia, atskiros organizacijos dažnai yra nepajėgios spręsti atsirandančias problemas, todėl etikos kodeksai atrodo lyg panacėja, ypač bandant apsiginti nuo visuomenės informavimo priemonių dėmesio [9, 158].
Kai kurie mokslininkai (M.Huddleston, S.Sands, J.Dobel) linkę teigti, kad dauguma etikos kodeksų atsirado po 1973 m. V otergeito ar panašių skandalų, kai visuomenėje vyravo cinizmo ir nepasitikėjimo valdžia, jos atstovais, atskiromis visuomeninėmis institucijomis nuotaikos.
Tačiau yra ir tokių etikos kodeksų, kurie jau spėjo išgyventi tam tikrą evoliuciją. Toks pavyzdys yra ICMA kodeksas, kuris keitėsi atsižvelgiant į besikeičiančią profesionalizmo filosofiją ir politinę aplinką.
Pirmasis ICMA 1924 m. kodeksas siekė atspindėti profesionalizmo idealą; 1938m. versija liudijo atsidavimą mokslinės vadybos principams; 1952m. pabrėžė profesionalių bendruomenės lyderių vaidmenį; 1969 m. buvo bandoma reikšti atsidavimą demokratijos principams; 1976 m. tekstas buvo keičiamas, siekiant neutralumo lyties klausimais (žodžiai "j is, jo" išmesti iš teksto); per 1986-1995 m. atlikti kiti pakeitimai. Dabar galioja 1998m. pataisyta redakcija [21,135].
1981 m. ASPA Nacionalinė taryba priėmė nemaža moralinių principų. Trejus metus organizacijoje vyko ilgos diskusijos dėl kodekso priėmimo tikslingumo; visgi

jis 1984 m. buvo priimtas. Buvo daug ginčytasi, kad viešasis administravimas yra labai plati sfera, kurios elgesį gali būtų sunku kodifikuoti. Šiuo metu galioja 1994 m. paredaguota versija

Kitas keisto kodekso pavyzdys yra JA V federalinės valdžios etikos kodeksas. 1958 m. JAV valdžios tarnybos kodeksą pakeitė 1980 m. federalinis valdžios etikos kodeksas. JA V Kongresas ir Senatas turi atskirus etikos kodeksus, tačiau, kadangi parlamentarai yra visuomenės tarnautojai, ir jie turi laikytis ICMA ir ASPA etikos kodeksų [23, 84].

Kiekvienos visuomenės egzistavimui ir išlikimui svarbios ir reikalingos tam tikros taisyklės, nusakančios leistiną ir priimtiną elgesį. Tai gali būti valstybės mastu galiojantys įstatymai, potvarkiai ar kitokie aktai. Tokie rašytiniai dokumentai neliečia atskirų organizacijų bei profesijų atstovų, todėl tai spragai užpildyti reikalingi atskiri etikos kodeksai. Šia prasme etikos kodeksa i gali būti vertinami kaip "namuose vartotini įstatymai'" [5, 110].

Nors literatūros apie etikos kodeksus yra pakankamai, tačiau retas kuris mokslininkas, besigilinantis į etikos sritį, pateikia etikos kodekso apibrėžimą. Susidaro įspūdis, kad tai akivaizdus ir visiems suprantamas dalykas, nereikalaujantis atskiro apibrėžimo. Paminėtini keli sąvokos apibrėžimai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEtikos konspektas
KategorijaEtika
TipasKonspektai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis31.62 KB
Autoriusagne
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Etikos kodeksai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 10 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą